Analiza profitabilnosti hotela višestruk je pristup koji uzima u obzir stvaranje prihoda, upravljanje troškovima i operativnu učinkovitost. Ispitivanjem ovih kritičnih područja hotelijeri mogu identificirati područja poboljšanja, iskoristiti prilike za prihod i ublažiti financijske rizike.
U tako konkurentnoj i dinamičnoj industriji kao što je ugostiteljstvo, razumijevanje čimbenika koji pokreću profitabilnost presudno je za uspjeh svakog hotelskog poslovanja.
Poboljšanje krajnjeg rezultata vašeg hotela počinje povećanjem njegove profitabilnosti. Ali je li tako lako analizirati isplativost vašeg smještajnog objekta? Pa i da i ne.
Ali prije nego što dođemo do toga, moramo znati zašto je analiza profitabilnosti vašeg hotela ključna.
Zašto je analiza vaše dobiti i gubitka važna?
Osim što vam daje jasnu ideju o prihodima koje je vaš smještajni objekt generirao, izvješće o dobiti i gubitku (u nastavku P&L) pomaže vam u procjeni vašeg financijskog učinka. Možete pratiti i identificirati područja snage i slabosti te poduzeti mjere na temelju njih.
Analiza dobiti i gubitka omogućuje hotelima da pažljivo prate svoje troškove i identificiraju područja u kojima se troškovi mogu smanjiti ili eliminirati.
Razumijevanjem raščlambe troškova, kao što su rad, režije, zalihe i marketing, hoteli mogu implementirati mjere uštede i poboljšati svoju krajnju vrijednost.
Razumijevanje dobiti i gubitka
Prije analize profitabilnosti vašeg hotela, bitno je razumjeti što su točno dobit i gubitak.
To je u osnovi financijsko izvješće koje ispisuje prihode i rashode vašeg msještajnog objekta. Izračunava koliku dobit ostvarujete i vaš neto prihod oduzimajući sve vaše troškove i dugove.
Ako je vaš neto prihod pozitivan nakon odbitka troškova, to znači da ste u dobiti, a ako ne, prijeti vam gubitak. U idealnom slučaju, morate analizirati dobit i gubitak mjesečno, tromjesečno i godišnje kako biste izbjegli velike uspone i padove i kako biste na vrijeme imali kontrolu nad svojim poslovanjem.
Uz redovitu analizu dobiti i gubitka, važno je mjerenje niza ključnih pokazatelja uspješnosti . Ove metrike pomažu u raspodjeli prihoda, troškova, kao i dobiti koju vaša nekretnina ostvaruje za sav inventar. Istražimo ih.
KPI-jevi koje morate znati
1. TRevPAR
TrevPAR ili ukupni prihod po dostupnoj sobi ukupni je operativni prihod hotela koji uključuje prihod od soba, hrane i poslovnih prihoda, itd. U osnovi, ovo uključuje sve načine na koje vaš smještajni objekt zarađuje.
TrevPAR možete izračunati dijeljenjem ukupnog prihoda vašeg hotela s njegovim ukupnim brojem soba.
Na primjer, ako je vaš ukupni prihod prikupljen za jedan dan bio 20 000 Rs i imate 100 soba, tada je vaš TRevPAR 200 Rs.
2. LPAR
Skraćeno od cijene rada po raspoloživoj sobi, LPAR je ukupni trošak koji hotel troši za svoj rad u odnosu na broj soba koje ima.
Može se izračunati dijeljenjem ukupnih troškova rada s ukupnim brojem raspoloživih noćenja u određenom trenutku.
Recimo da ste potrošili 2,00,000 Rs kao troškove rada i imate 100 soba za iznajmljivanje, tada bi vaš LPAR za taj mjesec bio 2000 Rs.
3. GOPPAR
GOPPAR je kratica za bruto operativni profit po dostupnoj sobi. Pomaže hotelima da utvrde kakav im je učinak izračunom ukupne dobiti u usporedbi s brojem soba koje ima.
Može se izračunati dijeljenjem bruto dobiti vašeg hotela s ukupnim brojem soba koje imate u određenom trenutku. Ako ste ostvarili bruto dobit od 1.00.000 Rs u svibnju i imali ste 100 funkcionalnih soba u svom smještajnom objektu, tada je GOPPAR za svibanj 1000 Rs.
Ovi ključni pokazatelji uspješnosti pomoći će vam da bilježite uspješnost svog smještajnog objekta u određenom trenutku. Na primjer, ako ustanovite da je vaš neto prihod bio visok u listopadu u usporedbi s rujnom, mogli biste pomisliti da je to zbog sezonalnosti ili preferencija putovanja.
Ali kada primijenite kontekst i izračunate bruto operativni profit vašeg smještajnog objekta po dostupnoj sobi, vidjet ćete da je listopad bio isplativiji jer ste u listopadu imali 5 soba koje nisu u funkciji nego u rujnu. Dakle, gledano soba po sobama, listopad je bio isplativiji.
3 Glavni omjeri profitabilnosti
Osim gore navedenih ključnih pokazatelja uspješnosti, postoji niz omjera profitabilnosti koji su ključni za sva poduzeća.
ROI
ROI ili povrat ulaganja koristi se za izračun profitabilnosti poslovanja na uloženi kapital. Uloženi kapital uključuje imovinu plus obrtna sredstva. Ovaj omjer pomaže poduzećima da odrede koliko profita ostvaruje od ulaganja (u vlasništvu + posuđeno).
Može se izračunati tako da se poslovni prihod podijeli s uloženim kapitalom pomnoženim sa sto.
ROE
povrat na kapital pokazuje profitabilnost poduzeća mjereći koliko su dioničari ili vlasnici kapitala zaradili za svoje ulaganje u svoje poslovanje. Da bi se pokazalo da su poduzeća profitabilna, ROE bi trebao biti barem jednak iznosu koji je dioničar uložio.
ROE se može jednostavno izračunati dijeljenjem godišnjeg neto prihoda s neto kapitalom i množenjem sa stotinu.
ROS
Treći omjer je ROS ili povrat od prodaje i koristi se za izračun prosječne profitabilnosti koju je tvrtka ostvarila u odnosu na prihod od prodaje. Ovaj se omjer koristi za mjerenje konkurentske prednosti koju tvrtka ima u odnosu na sličnu tvrtku iste veličine i u istom sektoru.
Možete izračunati ROS svog hotela tako da operativnu formulu podijelite s neto prodajom i pomnožite je sa stotinu.
EBITDA
Drugi važan pojam koji preferiraju financijski analitičari je EBITDA koji se odnosi na zaradu prije kamata, poreza, deprecijacije i amortizacije.
Ovaj pojam prikazuje zaradu poduzeća u potpunosti temeljenu na njenoj zaradi prije plaćanja poreza, kamata, amortizacije i amortizacije. To u osnovi znači koliko je likvidnog novca dostupno vlasniku hotela (točnije bilo kojem vlasniku tvrtke), nakon svih njegovih izdataka.
EBITDA je vrlo lako izračunati. Možete odbiti troškove (isključujući porez, kamate, amortizaciju i amortizaciju) od prihoda.
4 koraka do uspješne analize profitabilnosti
Iako je hotelska industrija prilično nestabilna, hotelijeri i vlasnici nekretnina mogu poduzeti proaktivne mjere kako bi prevladali jaz između ostvarenog prihoda i profitabilnosti. Evo kako se određuje profitabilnost hotela
Poboljšajte operativne performanse
Kako biste poboljšali operativnu izvedbu svog objekta, prva stvar koju morate učiniti je riješiti bolne točke vaših gostiju. Nakon što ih identificirate, razvijte strategije za njihovo ispravljanje i vidjet ćete da se vaš operativni učinak već poboljšao. Možete uložiti u hotelski softver ili upravitelja kanala kako biste pojednostavili operacije i poboljšali svoju učinkovitost.
Povećajte bruto dobit operatera
Sljedeći korak za povećanje vaše profitabilnosti je poboljšanje vašeg bruto profita operatera ili GOP-a. To se može postići uštedom troškova na područjima koja se mogu skratiti. Rad je jedno takvo područje. Unakrsna obuka vaših zaposlenika kako bi mogli raditi u različitim odjelima dobar je način za racionalizaciju troškova rada.
Poboljšajte neto operativni prihod
NOI ili neto operativni prihod ključni je pokazatelj koji investitorima omogućuje razumijevanje procijenjene vrijednosti nekretnine. Minimiziranje operativnih troškova neizravno će dovesti do maksimiziranja NOI. Temeljito preispitivanje osiguranja vašeg smještajnog objekta, poreza na nekretnine, troškova energije i strategija odvajanja troškova nekoliko je načina na koje možete povećati svoj NOI.
Poboljšajte neto vrijednost imovine
Procjena imovine ili mišljenje brokera o vrijednosti provodi se kako bi se povećala NAV ili neto vrijednost imovine. Pomaže analizirati što se događa na tržištu ili u konkurenciji i pomaže u procjeni tržišne vrijednosti nekretnine.
Zaključak
Razumijem da se u hotelijerstvu nije lako probiti. Uz brojne čimbenike koji utječu na profitabilnost vašeg poslovanja, to je često obeshrabrujuće.
No, svaki tunel ima svjetlo na kraju. S pravim skupom tehnologije u kombinaciji s učinkovitim strategijama i poznavanjem tržišta, profitabilnost hotela nije tako teško postići.