Pokretanje hotelskog poslovanja uzbudljiva je mogućnost. Ući ćete u hotelijerstvo, ekonomski i društveno važan sektor koji nudi niz mogućnosti na svim razinama vještina. Međutim, prije nego što uskočite, morate uzeti u obzir neke bitne čimbenike. U ovom ćete članku naučiti sve što trebate znati dok se pripremate za ulazak u industriju.
Što je hotelska industrija?
Hotelijerstvo je dio hotelske industrije. Ova je industrija vrlo blisko povezana s ugostiteljskom industrijom, čineći njen glavni dio, a povezana je i s putničkom industrijom. Glavna razlika između ove dvije industrije i hotelske industrije je u tome što se potonja bavi uslugom onih koji trebaju mjesto za boravak na jednu ili više noći. Hotelsko poduzeće također može pružati razne ugostiteljske i putničke usluge, kao što su barovi i restorani ili pomoć u organizaciji putovanja, ali njegova je primarna uloga ponuditi smještaj.
Hotelska tvrtka općenito ne nudi dugoročni smještaj, iako neki hoteli mogu ponuditi klijentima koji žele ostati nekoliko tjedana ili čak mjeseci. Hotelska industrija je vrlo široka, pokriva sve od jednostavnih smještaja s doručkom, hostela i motela do luksuznih hotela koji koštaju tisuće po noćenju.Toje industrija koja opslužuje sve, od putnika s ruksakom do slavnih osoba.
8 glavnih aspekata koje treba uzeti u obzir prilikom pokretanja hotelskog poslovanja
Hotelijerstvo nije nešto u što biste trebali ući bez pažljivog planiranja. U ovom odjeljku otkrit ćete neke od glavnih stvari koje treba uzeti u obzir pri razmatranju vašeg novog pothvata.
Lokacija
Hotelske tvrtke često ostaju bez obzira na svoju lokaciju. Iako postoji mnogo načina na koje svoj hotel možete učiniti jedinstvenim i privlačnim, dobra lokacija često je ono što kupcu zapečati posao. To je vaša najveća potencijalna prednost i mogla bi biti vaša najveća šteta. Dobra lokacija možda već ima previše konkurenata, dok mjestu s manje drugih hotela u blizini možda nedostaju atrakcije koje klijent traži.
Ako je vaš hotel na lošoj lokaciji, svi koraci koje poduzmete da ga učinite privlačnim mogu biti uzaludni. Dobre sobe, izvrsno upravljanje hotelom, pronicljiv marketing — sve to može nadmašiti loša lokacija. Pod pretpostavkom da ste pronašli nekretninu na idealnoj lokaciji, morate je u potpunosti iskoristiti. Svaki hotelski posao treba UVP: jedinstvenu ponudu vrijednosti. Vaš hotel treba ponuditi nešto što drugi hoteli na istoj lokaciji nemaju.
Kupnja postojećeg hotela ili izgradnja od nule
Kada započinjete hotelski posao, trebate odlučiti hoćete li kupiti postojeću nekretninu ili je izgraditi (bilo ispočetka ili prenamjenom zgrade koja je izgrađena za drugu svrhu). Postoje prednosti i nedostaci oba pristupa. Postojeći hotel dolazi sa svim dozvolama i adaptacijama koje su Vam potrebne. Ako već stvara prihode, možete razumno pretpostaviti da će tako i nastaviti.
Iskusno i obrazovano osoblje već će biti na mjestu, a možda ćete imati stalne goste i dobru reklamu koja se prenosi od usta do usta. Imat ćete pristup hotelskoj evidenciji, uključujući podatke o prošlim gostima — zlatnom rudniku informacija. S druge strane, iako izgradnja vašeg hotela od nule nosi veće rizike, ona vam također omogućuje puno više slobode. Možete kontrolirati sve, od dizajna zgrade do materijala korištenih u njezinoj izgradnji.
Poslovni stil vašeg hotela
Hotelske tvrtke dolaze u svim veličinama i varijantama. Vrsta posla kojim se želite baviti značajno će utjecati na vaše odluke. Ako planirate mali, jedinstveni boutique hotel , vaš glavni fokus mora biti na onome što vaš hotel čini posebnim: njegovoj temi ili karakteru.Obiteljski orijentirani hotel morat će ponuditi pogodnosti i značajke koje će se svidjeti onima koji putuju s djecom, poput velikih soba i pristupa aktivnostima u kojima djeca uživaju.
Niskobudžetni hotel kojemu je cilj privući mlađe, manje bogate putnike moći će smanjiti svoje sadržaje, ali će morati pružiti zabavnu i uzbudljivu atmosferu. Na drugom kraju tržišta, luksuzni hoteli moraju opravdati svoje više cijene ponudom izvanrednih usluga i pogodnosti. Morate odrediti kakvu vrstu hotela želite voditi i vrstu klijentele koju se nadate privući kako biste učinkovito planirali.
Konkurencija
Konkurentske hotelske tvrtke na istom mjestu kao i vaš predloženi objekt mogu ponuditi mnoštvo informacija. Istraživanje o njima može vam dati puno realniju sliku o tome što će funkcionirati, a što neće. Koji su hoteli najuspješniji i što ih izdvaja?Koja vrsta gostiju obično dolazi u hotele na vašoj lokaciji? Pogledajte elemente kao što su duljina boravka, koliko otkazivanja možete očekivati, koliko se gostiju nije pojavilo i tako dalje.
Ključne brojke koje treba promatrati su prosječni prihod od soba, stope popunjenosti i ukupna operativna učinkovitost. Također biste trebali zabilježiti koje hotelske pogodnosti nude drugi u vašem području kako biste odredili očekivanja vaših budućih gostiju. Proučite problematična područja za svoje konkurente: žale li se gosti na lošu uslugu, visoke troškove i zastarjelu hotelsku tehnologiju ? Ako je tako, možete se natjecati nudeći nešto što nedostaje trenutnom hotelskom pejzažu.
Izvedivost hotelskog poslovanja
Studija poslovne izvedivosti uključuje uzimanje svih informacija koje ste do sada prikupili i određivanje provedivosti vaše ideje u svjetlu toga. Morat ćete uzeti u obzir niz čimbenika: uključene troškove, vrijeme koje će biti potrebno za stvaranje profita i koje bi koristi i štete mogli biti za vas kao vlasnika hotela.Morat ćete izraditi financijski plan i dokumentaciju poznatu kao pro forma. Također ćete morati utvrditi koji bi bili vaši izvori kapitala.
Konstruiranje vašeg financijskog modela uključuje izradu proračuna i određivanje točke pokrića, uzimajući u obzir sve čimbenike koji bi mogli utjecati na financije vašeg poduzeća. Vaša pro forma će uključivati podatke o vašem prihodu, novčanom tijeku i bilanci. Ovo će vam trebati kako biste procijenili vjerojatni novčani tok za vaše poslovanje i pokazali ga potencijalnim investitorima.
Hotelski poslovni godišnji planirani proračun
Hotelijerstvo zahtijeva detaljan godišnji plan proračuna. Moderno hotelsko poslovanje složeno je s mnogo različitih odjela, što zahtijeva značajna hotelska ulaganja i temeljitu pripremu. Stvaranje uspješnog proračuna za vaše hotelsko poslovanje je više od jednostavnog balansiranja dolazala i odlazaka.Morate analizirati troškove kako biste smanjili troškove, točno predvidjeli potražnju i odredili kako možete ispuniti očekivanja gostiju na najisplativiji način.
Kako biste optimizirali svoj proračun, morate razmotriti koja će hotelska tehnologija pomoći u smanjenju troškova i poboljšanju usluga. Kako bi proračun bio što sveobuhvatniji i detaljniji, u planiranje proračuna trebali bi biti uključeni svi voditelji odjela. Neka predstave brojke iz svojih odjela i pomognu u konsolidaciji tih informacija u opći plan.
Osoblje i zapošljavanje
Dobar hotelijerski posao zahtijeva dobro osoblje. Osoblje je ključno u svakoj industriji, ali u hotelijerstvu je ključno. Trebate kvalitetno osoblje na svim razinama hotelskih odjela . S obzirom na UVP vašeg hotela, razmislite o organizacijskoj kulturi koju planirate uspostaviti.Ne možete započeti proces zapošljavanja dok ne odredite kakvi će ljudi doprinijeti ovoj kulturi. U hotelijerstvu su osobne kvalitete bitne.
Pojedinac se može uvježbati potrebnim vještinama i postupcima, ali mnogo je teže usaditi vrijednosti i stavove koje želite. Može biti teško odlučiti koje osoblje prvo zaposliti. Često je dobra ideja započeti na razini menadžmenta kako biste pridobili ljude koji su vam potrebni za pokretanje vašeg poslovanja. Također biste trebali angažirati svoj marketinški tim na početku procesa.
Strategija digitalnog marketinga
Hotelsko poslovanje treba izvrsnu strategiju digitalnog marketinga kako bi uspjelo u današnjoj hotelskoj industriji. Vaš bi prvi korak trebao biti izrada kvalitetne web stranice hotela koja uključuje funkcionalnost e-trgovine kako bi vaši gosti mogli rezervirati putem stranice. Funkcija rezerviranja stranice mora dobro funkcionirati na svim uređajima, od stolnih računala do pametnih telefona.
Uspješna strategija digitalnog marketinga ne znači samo imati izvrsnu web stranicu hotela. Digitalni marketing također znači korištenje drugih platformi. Stranice poput Hotels.com, Expedia i Booking.com sve su važnije pri stvaranju prilagođenog sadržaja za vaš hotel. Dobro vođena prisutnost na društvenim mrežama također je ključna; postavljanje hotela na Instagram , Facebook, TikTok itd. trebao bi biti prioritet. Predstavite svoje poslovanje visokokvalitetnim fotografijama, video isječcima i tekstualnim sadržajem. Angažiranje PR tvrtke za promicanje vašeg poslovanja dobra je ideja.
Video: Hotelski marketing na društvenim mrežama – pojednostavljeno!
Saznajte više o hotelskom poslovanju poznavajući KPI-ove za hotele
Kada vodite hotelski posao, ključni pokazatelji uspješnosti bit će ključni za vaše financijsko planiranje i razvojne strategije za upravljanje prihodima . KPI-jevi su metrika učinka — informacije o ključnim elementima vašeg poslovanja koje možete koristiti za razvoj strukture cijena i drugih aspekata vašeg poslovanja.
KPI-jeve možete koristiti za izradu strategije upravljanja prihodom kako biste optimizirali prihod svog hotela.
Strategije određivanja cijena za različite hotelske vrste poslovanja
Prava strategija određivanja cijena može značajno utjecati na uspjeh vašeg hotelskog poslovanja. Postoji niz različitih strategija određivanja cijena koje možete primijeniti, od strategija temeljenih na predviđanju do paket ponuda. Koje ćete strategije usvojiti i kako ćete ih implementirati ovisit će o vašoj specifičnoj situaciji. Neke su strategije prikladnije jednoj vrsti hotela nego drugoj.
Razumijevanje hotelskog menadžmenta
Bilo da planirate zaposliti upravitelja za vođenje vašeg hotela ili da njime upravljate sami, dobro upravljanje ključno je za bilo koje hotelsko poslovanje. Industrija hotelskog menadžmenta velik je i važan sektor koji nudi niz različitih karijera i mogućnosti.
Pokretanje hotelskog poslovanja može biti uzbudljivo, ali može biti i izazovno. Morat ćete pronaći dobru lokaciju i odlučiti hoćete li kupiti hotel ili ga izgraditi. Morate razmotriti svoju ciljanu demografsku skupinu i izraditi poslovni plan.
Priprema: by S.O.S. English
Pokretanje hotelskog poslovanja by Mediha Dubravić